Мафія — унікальна гра на всі часи. Мода на різноманітні рольові ігри приходить і йде і лише мафія безсмертна. Важко зустріти людину, яка хоча б загалом не знає, як грати в мафію, варіації мемов «місто засинає, прокидається мафія», нескінченні.
Сюжет є простим. Мирні жителі міста, які втомилися від мафії, що розперезалася, вирішують влаштувати самосуд і вбивати злочинців. Мафія у відповідь оголошує війну, щоб знищити всіх городян. Команди мафії та мирних жителів грають один проти одного. Мирні жителі виграють, якщо обчислюють та «відправляють на смерть» всіх мафіозі. Мафія виграє, якщо перемога мирних жителів математично неможлива.
Альтернативи
Мафія — не єдина гра для компанії, яка базується на спілкуванні! Є й інші варіанти:
Квесторія — якщо у вас є компанія 8-10 осіб, то ви можете спробувати дещо нове — квесторію. Це сюжетно-рольова гра із детективним сюжетом. Гравці на пару годин перетворяться на героїв детектива. Ви станете детективом, хтось із друзів — убивцею. Цілі у всіх різні: розкрити злочин, заплутати сліди, добути секретні креслення, або захопити світ (поки не повернувся головлікар)
Детальний опис сюжетів квесторій
Дитячі аналоги мафії. У квести з ролями можуть зіграти й діти. Вони трохи схожі на мафію, але сюжети відповідають дитячим інтересам: супергерої, пірати, шпигуни, юні чарівники. Тут більше інформації про дитячі квесторії
Правила. Як грати в мафію
Грати в мафію цікаво різним типам людей, тому що в ній є два шляхи до виграшу. Можна обчислювати супротивників логічно, запам’ятовуючи їхні дії в процесі гри, зіставляючи з результатами голосування. А можна психологічно тиснути на гравців, спонукаючи їх робити помилки, провокувати, або просто уважно спостерігати за їхньою поведінкою, роблячи висновки та приймаючи рішення. Тут кожен може розкритися в ролі, що випала, по-своєму.
Можна бути тихим сором’язливим мафіозі, що не привертає увагу, можна бути гучним викриваючим мирним жителем, підозрюючим і провокуючим усіх і вся. Можна навпаки. Ігрова ситуація легко змінюється, і той гравець, якого щойно звинувачували і майже відправили на смерть, може одним вдалим аргументом змусити команду повірити у винність свого супротивника. Або спокійний мирний житель, у невинності якого ніхто не сумнівається, раптом наражається на психологічну атаку, втрачається і викликає на себе підозру команди. Мафія — азартна, яскрава гра, розвивається непередбачувано та тримає у напрузі всіх учасників.
У мафію найкраще грати із ведучим. І краще із досвідченим. Роль його дуже важлива. Професіонал зрозуміло пояснить інструкції, краще орієнтується у правилах, підкаже, що робити у заплутаній ситуації. Ведучі можуть непомітно збільшувати градус гри, і, навпаки, розряджати атмосферу, якщо вона сильно розжарилася.
Але якщо професійного ведучого немає, це не привід скасовувати гру. Вести може будь-яка людина, яка розуміється на правилах і має авторитет у гравців.
До речі, про правила. Ось вони. Як грати в мафію
Ролі «в закриту» лунають на початку гри у випадковому порядку. Можна взяти звичайну карткову колоду або спеціальний набір для гри. Частини гравців дістаються ролі законослухняних мирних громадян на чолі із шерифом, наділеним особливими повноваженнями. Це команда мирних мешканців. Іншим дістаються ролі мафіозі, керує якими Дон. Мета кожної команди — знайти всіх супротивників і відправити їх на шибеницю.
Гра ділиться на два етапи: «день» і «ніч», що чергуються.
Ніч знайомства.
Коли ролі роздані, ведучий повідомляє про настання ночі, і всі гравці заплющують очі (або надягають маски, що не дозволяють нічого бачити). Після фрази ведучого «Мафія прокидається» всі гравці-мафіозі розплющують очі. Не кажучи жодного слова, вони зустрічаються очима, знайомляться один з одним. Потім за сигналом ведучого мафія знову «засинає», потім настає день, і всі розплющують очі.
Перший день.
Учасникам потрібно вирахувати, хто з гравців — мафія. Першого дня це зробити найскладніше. Тому за різними варіантами правил першого дня учасники або коротко розповідають вигадану біографію, або свою думку про будь-який предмет або питання. Потім починається загальне обговорення, під час якого можна використовувати будь-які аргументи, або мовчати, звинувачувати просто за те, що гравець «не сподобався» або захищати того, хто здається безпечним. Після обговорення, кожен гравець виставляє кандидата на голосування. Три кандидати, яких виставляли найчастіше, виходять на голосування. Гравці за сигналом ведучого голосують за кожного. Той, хто набрав більшість голосів, вибуває з гри — йде на шибеницю. Якщо два гравці набрали однакову кількість голосів, їм дається тридцять секунд на останню виправдувальну промову, щоб переконати їх у грі, потім відбувається переголосування.
Після того, як гравця вбито, він повинен показати присутнім свою картку. Так вони дізнаються, ким він був насправді мафією чи мирним жителем.
Друга ніч.
Після першого дня у грі мафія знову настає ніч. Ведучий оголошує «місто засинає, прокидається мафія». Гравці-мафіозі розплющують очі, беззвучно домовляються між собою та очима або безшумно пальцем вказують ведучому на свою жертву. Після вбивства мафія засинає, прокидається шериф та перевіряє одного з гравців на приналежність до мафії. Він показує пальцем або очима на підозрюваного, і ведучий повинен показати у відповідь шерифу палець вгору (що означає «це мирний житель») або вниз (відповідно — це мафія)
Другий та наступні дні.
Вранці ведучий оголошує, хто був убитий, і починається денне обговорення, кого необхідно вивести з гри. Потім знову голосування і так доти, доки одна з команд не переможе.
В обговоренні можуть використовуватись будь-які аргументи — починаючи від логічних доказів і закінчуючи звинуваченнями сусідів у тому, що вночі вони ворушилися, а отже, брали участь у мафійному полюванні.
Гра можна ускладнювати і робити цікавіше, вводячи додаткові ролі: Лікар, Маніяк, Путана, Комісар та інші.
Кількість гравців.
В мафию играть можно и втроем. Но так будет неинтересно, игра быстро закончится. Наилучшее число игроков — 8-11, у такой компании будет время поиграть, аргументы каждого будут слышны и игра не затянется слишком долго.
Як розрахувати скільки буде мафії, скільки мирних?
Мафія=(Загальна кількість гравців/4).
Тобто якщо грає компанія з 8 осіб, то мафіозо буде двоє. Якщо за ігровим столом зібралося 9 людей, то троє з них — мафія.
Альтернативи мафії
Ігри, де потрібно обчислити лиходіїв, які прикидаються звичайними людьми та заплутують гравців, відводячи від себе підозру будь-якими способами, популярні. Це захоплююче — поринути всередину детективної історії та самому обчислювати злочинця. Не спостерігати за екраном, де герой, що заплутався, шукає правду, жуючи шоколадку. А самому вдивлятися в обличчя людей і намагатися знайти обґрунтування, хто вони — вороги чи друзі. Є рольові ігри, і їх настільні варіанти, і виїзні квести, і квесторії. Найбільш далекі від гри «Мафія» виїзні квести, що проводяться на природі. Вони акцент робиться не так на ролі і сюжеті, але в русі, пошуку предметів, подоланні перешкод.
Зупинимося докладно на квесторіях, і не так. Механіка гри у квесторій зовсім інша. Вона дуже відрізняється від мафії. А емоційний їхній лад схожий. Та ж напруженість, обмеженість у часі, азарт.
Наприклад візьмемо квесторію «Спіритичний сеанс». У її базовому варіанті — 7 ролей. Максимальна кількість гравців — 10. Ведучий (у квесторіях ним може бути лише професіонал, який чудово розуміється на нюансах сюжету) роздає гравцям ролі та дає інструкції. На відміну від мафії, де дається лише карта з картинкою «мирний житель», учасник квесторії отримує невеликий текст про свою роль. Він дізнається про минуле персонажа, про його секрети та отримує особисте завдання. Кожна роль опрацьована, кожен персонаж є унікальним.
Тому розвиток сюжету тут складніший, досягнення командної мети — обчислити вбивцю — перетинається із виконанням особистих завдань. Беручи участь у квесторії «Спіритичний сеанс», гравці занурюються у пропрацюваний сценаристами детектив з основною лінією та кількома паралельними.
Спосіб досягнення мети в квесторії такий самий, як і у грі в мафію. Потрібно вміти переконувати, аргументувати, мімікрірувати, уважно слухати, що і як кажуть інші. Обчислити злочинця також можна з допомогою логіки, або використовуючи психологічні прийоми тиску чи емпатії.
Дізнайтесь більше про квесторії
на проведення квесту у Запоріжжя